Tuesday, September 15, 2009


I recently found out about these bubbles from GYMBOREE. . .

Total Cost: $6.00 for the Bubble kit
Refill: $3.50 for 8 oz. or $6.00 for 16 oz.

Who knew they sale bubbles???? Well, I didn't. But, now I do. They are the best bubbles ever. They last such a long time, and the bubble blower is great. You don't even have to put it on your mouth, just hold it close to your mouth and blow. It makes kids blowing bubbles a breeze. The other day I decided to pull them out on a rainy day. (We have lots of those!!!) I had forgotten how intrigued children are by them. Especially when Little M was trying to figure out just exactly what they were. She is only 9 months and loved every minute of it. Just check out the photos. So in case you have forgotten about how fun it is to blow bubbles, pull a fast one and just do it inside. It also was a great excuse for me to rub down the kitchen floor afterwards. Little R and I got some nice lysol wipes and wiped it right up. Nothing like a clean floor when you have a crawling baby in the house. ENJOY!!!


  1. Braden will potty train himself just to play with bubbles. They are the greatest.

  2. Hey Kristin! Tiff told me that you live in WA, we were in Seattle all summer! Loved it! This is such a cute blog, great ideas! I'll be checking back often.